Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Belirli bir sektörde bulunan internet sitenizde hangi anahtar kelimelere SEO çalışması yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre. İşte anahtar kelime araştırması yapmak için ipuçları.

Anahtar kelime araştırması yapmak için ilk olarak sektörünüzün kelimesini belirleyin. Örneğin “seo” kelimesi sektörünüz ise, seo kelimesine varyasyonlar üreterek anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

Kelime varyasyonları için http://keywordtool.io/ adresine giriş yaparak arama bölümüne “SEO” kelimesini yazarak aratalım. Araç otomatik olarak SEO kelimesinin varyasyonlarını karşımıza çıkaracaktır. Örneğin SEO kelimesini tarattığımızda;

SEO terimleri
SEO nedir
SEO ajansı
SEO uzmanı
SEO nasıl yapılır
SEO teknikleri
gibi birçok varyasyonlu kelimeler çıkacaktır. Bu kelimeleri dışa aktar yaparak bilgisayarımıza Excel formatında kaydedebiliriz. Ardından Google Adwords’ün sunduğu “Keyword Planner” aracına çıkardığımız anahtar kelimeleri yapıştıralım ve bu kelimelerin ne kadar aranma hacmine sahip olduğunu belirleyelim.

Bu işlemden sonra hangi kelimenin ne kadar arandığı karşımıza çıkacaktır. Böylece siz de aralarında hangi kelimeye çalışmak istiyorsanız bu kelimelere yönelik çalışmalar yürütebilirsiniz.

You May Also Like

About the Author: blackhatseo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir