Cloudflare Nedir?

Cloudflare Nedir?

Cloudflare, ücretli ve ücretsiz paket seçenekleriyle internet sitelerine CDN ve kapsamlı koruma teknolojileri sunan, bir çeşit ileri jenerasyon CDN sağlayıcısıdır. Kullandığı CDN teknolojisiyle servislerini sunan Cloudflare, internet sitenize erişmek isteyen kullanıcıların bağlantı isteğine coğrafi olarak en yakın konumdan yanıt verilmesini sağlar. Daha yakın sunucuya iletilen talepler sayesinde internet siteniz daha hızlı çalışır.

Tüm dünyada dağıtık vaziyette ve çok sayıda veri merkezine sahip olan Cloudflare, esasında CDN servisi sunuyor olmasına rağmen bir internet sitesine giden tüm istek taleplerini kontrol edebilmektedir. Bu sayede Cloudflare internet sitesine doğrudan giden saldırıları engelleyebilir, dinamik içeriklerin performansını arttırabilir, sitenize bağlanmak isteyen kişiler hakkında detaylı metrikler sunabilir, farklı bağlantı protokolleri arasında (IPv6 <-> IPv4) ağ geçidi oluşturabilir, tek bir tıklamayla SSL kurulumu yapmanıza yardımcı olabilir. Cloudflare’ın sıradan bir CDN servisinin sunmayacağı bu özelliklerin dışında, sahip olabileceğiniz daha birçok avantajından bahsedebiliriz.

İnternet dünyasında sıklıkla Cloudflare bir CDN servisi olarak tanımlanıyor ancak Cloudflare’ın kendi blogundaki bir içerikte açıkladıkları üzere: Cloudflare basit bir CDN servisinden çok daha fazlası ve bir özelliktir. Sitenize birçok ekstra özellik sunan bu sağlayıcının CDN’ini kullanmayı tercih etmek istemesiniz bile CloudFront gibi bir sağlayıcıdan CDN servisi alırken, Cloudflare’ın sunduğu diğer özelliklerden faydalanmaya devam edebilirsiniz.

Cloudflare Türkiye
Cloudflare Türkiye için ilk kurulduğu 2009 yılından bu yana aktif olarak servis sunuyor. Son olarak internet sitelerinin dışında, internet yayınıyla alakalı her şey için (yazılımlar, streaming ve mobil uygulamalar gibi) Cloudflare özelliklerini sunacaklarını açıklamışlardır. 2018’in Mart ayı itibariyleyse 62. Ülkedeki 124. Veri merkezi olacak olan Cloudflare İstanbul veri merkezinin duyurusunu yapılmıştır.

Cloudflare internet sitelerini hesapsız saldırılardan korumak ve bant genişliğinden tasarruf etmek için milyonlarca Türkiye tabanlı internet sitesinde kullanılıyor. İstanbul temelli yeni veri merkezinin açılışından itibaren CDN kullanıcıların artı bir hız avantajı yakalayacağını düşünürsek, daha uzun bir süre Türk Webmasterlarının Cloudflare kullanmak isteyeceği kesin. Hatırlatmakta fayda var: Türkiye kullanıcıları için hizmet sunuyor olmasına rağmen Cloudflare’ın Türkiye ofisi veya Türkçe destek hattı bulunmamaktadır.

You May Also Like

About the Author: blackhatseo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir