Yarını kodlayanlar projesi gençlere ışık olacak!

Yarını kodlayanlar projesi gençlere ışık olacak!

Teknoloji, günden güne gelişiyor. İş böyle olunca, gençler ve yetişkinler kendilerini teknolojiye adapte etmek zorunda kalıyor. Çünkü gelecek, teknoloji ile iç içe olacak. Ayrıca geleceğin teknolojisi, her şeyin birbirine entegre olan cihazlar olarak öngörülüyor.

Bu öngörüden yola çıkarak, gelecek nesiller için yeni teknoloji odaklı meslekler de doğacak. Bu mesleklere adapte olmak için teknolojiye hakim olmak da gerekecek. Sadece teknoloji hakim olmakla kalmayıp, onunla iç içe yaşamak da önemli ve bunun için birtakım projelerde geliştiriliyor. Bu projelerin en başında “Yarını Kodlayanlar” geliyor.

Yarını kodlayanlar projesi ve detayları
Yarını kodlayanlar projesi, 7 ile 14 yaşı arasındaki gençlerle Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etmesi planlanıyor. Bununla birlikte, bu projeye destek veren Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat, genç nesilleri eğitmek için güçlerini bir araya getirdi ve gençlere kodlama bilincini yaymak için tüm çalışmalarını sürdürüyor.

Proje kapsamında Nisan 2016’dan bu yana 30 ilde 12 bini aşkın çocuğa ulaşan Türkiye Vodafone Vakfı, projenin üçüncü yılında, içlerinde köy ve kasabalarda yaşayanların da olduğu 20 bin çocuğa daha ulaşacak. Ayrıca Nisan 2019 sonuna kadar toplam 60 ilde 30 binin üzerinde çocuğu kodlamayla tanıştırmayı hedefliyor.

Bu proje ile birlikte çocuklar, sadece teknoloji tüketicisi olmayıp, aynı zamanda yeni teknoloji ya da dijital eser yaratmanın yollarını da öğrencek. İş böyle olunca, eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak amacıyla, kodlama eğitimine ulaşmakta zorluk çeken sosyoekonomik anlamda dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara da bu fırsatı sunmak üzere bir eğitim TIR’ıyla Anadolu turuna çıkacak. Yarını Kodlayanlar Eğitim TIR’ı ile yaklaşık 7 ayda 12 ilde köy köy, kasaba kasaba dolaşılarak 5 bin çocuğa kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor.

You May Also Like

About the Author: blackhatseo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir